16 Feb
16Feb

Eesti kasutatud autode turg tähendab, et pidevalt on müügis paarkümmend tuhat sõidukit. Nende hulgas on nii autopoode kui eraisikuid. Ameerikas müüvad ettevõtted kuskil 80% kasutatud autodest (kontrollimata fakt, aga umbes nii see number on). Eestis on vastupidi - eraisikute omavahelisi tehinguid on rohkem kui autopoodidest ostetud autosid.  Antud artikkel räägib kasutatud autodest hinnaklassis ~2000-10000€.

Aga kust siis saab parema diili? Kahjuks ei ole võimalik eeldada, et kõik eraisikud on ühesugused ja kõik autopoed ka. Seega lõplik vastus sõltub alati konkreetsest müüjast. 

Eraisikult ostes võib sattuda väga hea ja soodsa tehingu otsa. Hind on tihti madalam kui samaväärsel autol mõnes autopoes. Küll aga peab arvestama sellega, et eraisikutelt ostes on võimalik täpselt samamoodi petta saada nagu Kadaka autoturul 90ndate aastate keskel. 

Mõtle alati selle peale, et miks eraisik oma autot müüb? Variante on mitmeid. Toon mõned näited:

  1. Auto on müügis sellepärast, et omanik sai aru, et auto vajab kas kohe või varsti suurt ja kulukat remonti. On üsna tõenäoline, et just nimelt see sama puudus jäetakse uuele ostjale mainimata lootuses, et ta seda ei märka. Sellist autot sa üldiselt osta ei taha, sest see on müügis kehva seisundi pärast. Erandiks on vaid see kui viga on teada ja hind väga soodne. 
  2. Auto on müügis sellepärast, et omanik saab endale lubada paremat autot. See on oluliselt parem seis kui eelmise näite puhul. Suurem tõenäosus on, et müüdav auto ei “peida” endas suuremaid üllatusi ja on hästi hoitud. Loogiline oleks, kui müüdav auto on sama omaniku käes olnud rohkem kui paar kuud.
  3. Tegu on ärikaga, kes soovib kasumit teenida ja kes esitleb ennast kui eraisikut, kes müüb oma autot. Tänapäeval levinud võte. Kasutatakse kõige tihedamini seletusi - “oli mul liisingus, ostsin üleeile välja”, “auto on onupoja nimel, aga minu oma” jne. 

Ära unusta, et niisama keegi ilma põhjuseta oma autot ei müü kui kõik on ideaalne. Reeglina on müügipõhjuseks üks kolmest - auto on katki minemas (või katki), auto ei ole piisavalt hea (eelarve võimaldab paremat autot) või soovitakse kasumit teenida. Eraisikult ostes ole valmis selleks, et autos on kilo muda, linnusuled, 20 limonaadipudelit, nätsuplekid, paar sokke jne. Paljud eraisikud müüvad autot ilma mingi ettevalmistuseta müügiks.

Ettevõttelt ostes on ka kindlasti mõned asjad mida teadma peaks:

  1. Eestis on väga erinevaid automüügifirmasid ja nende tavad ja müügistiil erinevad üksteisest nagu päev ja öö. On meeldivaid ja usaldusväärseid kohti, kus müüakse kontrollitud autosid, autod ei ole suuremate puudustega ega keritud läbisõitudega. On ka vastandeid, kus kasumi teenimise nimel lastakse käiku kõik võtted. Muudetakse läbisõitu, valetatakse seisukorra kohta ja loodetakse, et tuleb ostja, kes ei oska autot kontrollida. Kogu elu käib ainult selle pealt. Jätan siin lõigus kõik nimed nimetamata. 
  2. Automüügifirmast ostes on autod kindlasti oluliselt paremini müügiks ette valmistatud. Kui tegu ei ole just 1000€ autoga, siis ilmselt on auto puhas, ei roosteta, ei ole suuri iluvigu ja ehk on ka tehniliselt vähemalt mingilgi määral kontrollitud. Viisakamates kohtades võib eeldada, et on likvideeritud teadaolevad puudused. 
  3. Kui müüjaks on ettevõte, siis suurema “pettuse” korral on abi võimalik saada tarbijakaitsest. Eraisikult ostes ei ole sisuliselt mitte midagi võimalik teha. NB! Jälgi alati ostul, et kes on auto müüjaks lepingus ja dokumentides. See võib olla palju olulisem rida, kui ostu hetkel tundub.

Ühesõnaga, kui otsid endale autot ja oled valiku ees, et kas osta eraisikult või firmast, siis soovitan pigem mitte sellist piirangut peale panna ja vaadata auto mitte müüja järgi. Eraisikult ostes on hind soodsam, aga ilmselt auto mustem/rohkemate iluvigadega ja tulevasi pretensioone esitada ei saa. Ettevõttelt ostes on võimalik pettuse korral riigilt abi saada. Lisaks on enamasti autod müügiks ette valmistatud (puhtad ja viisakad), kuid hind on jällegi veidi kallim.

Kust mina oma autod ostnud olen? Kui räägime vaid autodest, mida ma olen igapäevaselt kasutanud ja omanud kauem kui 3 aastat, siis mu saldo on järgmine:

2 ostu eraisikult (BMW X5, Honda CR-V)

2 ostu ettevõttelt (VW Passat, Audi Q7)


Palle Kõlar 

Autoärika BLOGI

Autoringlus.ee AUTODE E-POOD

Rohkem infot autorist leiad SIIT

Autoringluse Youtube kanali leiad SIIT

Comments
* The email will not be published on the website.