23 Jan
23Jan

Autor - Palle Kõlar / Autoärikas.ee BLOGI / Autoringlus.ee

Automüüjate käest kuuleb tihti värvikaid lugusid kui nõmedalt mõni ostja käitus. Igal automüüjal on oma lugu rääkida sellest kuidas ta laupäeva hommikul kell 7 Tartu raudteejaama sõitis, sest Viktor Järvamaalt (kujutletav tegelane) pidi just siis kohale jõudma, et lubatud auto koheselt ära osta ja sellega teele asuda. Reaalsuses Viktorit rongist maha ei tulnud ja telefon oli välja lülitatud. Viktor hoopiski helistab õhtul kell 16 ja teatab, et ta arutas naisega ja mõtles ümber ja otsustas ühe teise auto kasuks. Ja kusjuures Viktor ei mõtle selle peale, et müüja jättis tema pärast oma perega maale minemata ja ärkas mitu tundi varem selleks, et õigel ajal kohal olla. Nii ei tehta. Üks sõnum eelmisel õhtul oleks väga palju muutnud.

Ka ostjatel on oma lood. Mari Tallinnast vaatab, et tema lemmikvärvi Ford Fiesta on ühes Tartu autoaias müügis. Helistab müüjale ja uurib vigade ja puuduste kohta. Müüja sõnul on auto veatu, värskelt hooldatud ja ilma iluvigadeta. Mari võtab isa kaasa ja sõidab Tartusse. Kohapeal selgub, et autol on õlileke ja silmaga nähtav rooste rattakoobastel. Lisaks on rehvid siledad ja esiklaasis mõra. Müüja vabandab välja, et "auto on juba vana ka" ja "see ongi sellise auto puhul normaalne". Aga tegelikult Mari oleks tulemata jätnud kui ta oleks teadnud, et 2000€ ei ole piisav, vaid koheselt on vaja autot remontida veel 1000€ eest. Ka nii ei tehta. Tuleks rääkida auto tegelikust seisust ja sel juhul on juba ostja otsus, et kas ta endiselt soovib või mitte.

Kuna ma olen pidevalt nii ostja kui müüja rollis, siis mõistan täielikult mõlemat poolt. Nagu on olemas etikett kuidas käituda golfirajal või teatris, siis tegelikult on ka automüügil ja -ostul omad kirjutamata reeglid.


Panen siia kirja omapoolse nimekirja, mida järgides oleksid tehingud kõigi jaoks meeldivamad:

Ostjad ei tohiks:

1) leppida kokku auto vaatamist, kui on ette teada, et ostuks raha ei ole ja laenu ei anta

2) paluda proovisõitu olukorras, kus on juba teada, et tehingut ei järgne niikuinii (näiteks häirivalt määrdunud salong)

3) eeldada, et 1000€ eest saab veatu ja uueväärse auto

4) ette teatamata kohale mitte ilmuda

Müüjad ei tohiks:

1) valetada auto seisukorra kohta lootuses, et ostja vigu ei märka

2) jätta mainimata seda kui nad ei taha või ei saa autot kohe müüa (auto venna nimel, aga vend välismaal, autot on veel nädal aega vaja kasutada, auto panditud vms)

3) teatada ostjale alles kohapeal, et proovisõiduvõimalust ei ole (näiteks ei ole auto arvel või nad lihtsalt ei soovi seda võimaldada)

4) ette teatamata kohale mitte ilmuda


Palle Kõlar 

Autoärika BLOGI

Autoringlus.ee AUTODE E-POOD

Rohkem infot autorist leiad SIIT

Autoringluse Youtube kanali leiad SIIT


Comments
* The email will not be published on the website.