18 Feb
18Feb

Autor - Palle Kõlar / Autoärikas.ee BLOGI / Autoringlus.ee

Fakt on see, et auto omamise hind selgub siis, kui auto kunagi müüdud on. Kõige määravamad tegurid on ostuhind ja müügihind, täpsemalt siis nende vahe. Ostes odavalt ja müües kallilt on täiesti reaalne stsenaarium see, et autot on võimalik näiteks 3-6 kuud omada nii, et ostu ja müügihind on samad. Kui tehnika vastu peab ja mingeid üllatusi ei kaasne, siis on auto omamise hinnaks sellise näite puhul vaid kütus ja kindlustus. Selleks muidugi peab oskama hea hinnaga osta ja mõistliku hinnaga müüa.


Selles artiklis kommenteerin vaid müügipoolt ja jagan oma kogemusi, et kuidas oma autot müüa nii, et sulle kui müüjale kõige rohkem niiöelda "kätte jääks". Autot müües on lisaks hinnale oluline ka see, et kui kiiresti tehing toimub ja see, et mitmele inimesele autot näitamas peab käima. Lõpuks on see kõik teisendatav rahasse.


NÄIDE 1 - oletame, et sa müüd Honda Civicut, mille turuhind on umbes 2000€, aga millel on ka erinevaid vigu. Sa otsustad müüa turuhinnaga 2000€ ja kuulutuses vigu mitte mainida ja ei räägi neist ka telefonis. Autot käib poole aasta jooksul vaatamas 10 inimest, aga keegi ei osta, sest esitiivad roostetavad, auto kisub proovisõidul vasakule ja rehvid on ohtlikult kulunud. Sa oled kulutanud iga vaataja peale 1 tunni oma aega, lisaks kuulutuste, kütuse ja autopesude peale 200€. Lõpuks tuleb ostja, kes teeb pakkumise 1200€ ja sa müüd, sest seis on lootusetu. Lõppkalkulatsioon 1200€-200€=1000€ ja lisaks lahuta 10 tundi oma aega. 

NÄIDE 2 - oletame, et sa müüd täpselt sama Honda Civicut. Sa lased enne müüki iluvead korda teha, reguleerida sillad ja vahetada rehvid ja selle hind on kokku näiteks 400€. Nüüd müüd sa seda autot ikkagi 2000€ eest, aga sul ei ole vigu mida varjata. Tõenäoliselt ostab esimene või teine vaataja selle auto ära, sest auto on korras ja vastab ostja eeldustele. Lõppkalkulatsioon 2000€-400€=1600€ ja lisaks lahuta paar tundi oma aega (auto viimine remonti ja sealt toomine + näitamine ostjale) ja ühekordne kuulutamise tasu.

NÄIDE 3 - võtame jälle näitesse sama auto ja samad vead. Sa ei taha oma raha ja aega selle auto peale üldse kulutada ja paned auto müüki alla turuhinna, kuid kirjutad juurde ka puudused. Oletame, et määrad hinnaks 1500€. Ka selle variandi puhul on reaalne, et autot peab näitama vaid paar korda, sest hind on atraktiivne ja ostja tuleb kohale eeldusega, et autol on mõni viga. Lõppkalkulatsioon on 1500€, millest tuleb lahutada paar tundi oma aega ja ühekordne kuulutamise tasu. NÄIDE 3 järgi autot müües võib seda pakkuda ka mõnele ostuteenust pakkuvale ettevõttele/isikule, sest pakkumine on küll paarsada eurot väiksem kui 1500€, kuid tehing toimub enne müügikuulutuse koostamist ja kuulutamise eest tasumist ehk ajakulu on peaaegu null. Samuti ei ole vead takistuseks, sest uus omanik on võimeline need likvideerima ja isegi see variant on müüjale kasulikum kui NÄIDE 1.


Mina isiklikult olen alati autosid müünud NÄIDE 2 järgi, sest mul on kogunenud teadmised ja kontaktid erinevate puuduste kõrvaldamisel ja minu jaoks on isegi veidi hasarti tekitav see, kui autol on mingi keskmisest keerulisem viga ja sellele on lahendus vaja leida. Korras autot on alati kõige parem müüa. 

Kui mul varasemaid kogemusi ei oleks ja müüksin autot vaid korra paari aasta jooksul, siis kindlasti kaaluksin ka NÄIDE 3 kasutamist, sest juhul kui vigade likvideerimisel mõni vale otsus teha (näiteks tellida mõni kallis kuid mittevajalik varuosa), siis võib sellest kiirelt kõige kahjumlikum variant saada. Minu kalkulatsioonide järgi on NÄIDE 2 ja 3 umbes sama "kasumlikud", kuid NÄIDE 1 on see, mida tuleks iga hinna eest autot müües vältida.


Ja loomulikult ei tasu alahinnata seda, et tee oma autole korralik müügikuulutus. See peab sisaldama:

1) kvaliteetsed pildid puhtaks pestud autost, vähemalt 10tk ja kindlasti nii seest kui väljast

2) põhjalik lisainfo - varasemad hooldused, kaua oled omanik olnud, suuremad korda tehtud tüüpvead jne

3) korrektne varustuse loetelu

4) info puuduste kohta kui neid on

5) asukoht ja info vaatamise kohta (näiteks, et "autot saab näha õhtuti)

6) kontaktid - vähemalt telefoninumber ja e-mail, aga miks mitte ka FB


Kuulutus lae üles auto24.ee portaali. Isiklikult soovitan 30-päevast perioodi, sest 14 päeva võib jääda väheks ja 60 päeva on enamasti palju. Soovitan lisaks kasutada ka soov.ee, okidoki.ee ja Facebook marketplace keskkondasid. Soov.ee on minu hinnangul populaarsem Lõuna-Eestis ja okidoki.ee Tallinnas ja Ida-Virumaal. Kuna mujal peale auto24 on kuulutamine tasuta, siis paljud odavamad autod leiavadki just soovi või okidoki kaudu uue omaniku. Samas, mida rohkem seda uhkem ja võimalikult hea müügitehingu leidmiseks soovitan ikkagi kasutada kõiki korraga.


Palle Kõlar 

Autoärika BLOGI

Autoringlus.ee AUTODE E-POOD

Rohkem infot autorist leiad SIIT

Autoringluse Youtube kanali leiad SIIT
Comments
* The email will not be published on the website.